Dziecko od pierwszego dnia życia potrzebuje bliskości oraz ciepła. Szczególnie ze strony mamy, ale dotyczy to obojga rodziców. Jak ważne jest otulanie i przytulanie niemowlaka w pierwszych dniach jego życia? Przeczytasz o tym w dzisiejszym wpisie.
Rola otulania dziecka w jego rozwoju
Dla dziecka poród jest niesamowitą zmianą. W brzuchu mamy zupełnie inaczej odczuwa wszelkie bodźce, które są przytłumione. W pełnym zakresie otrzymuje je dopiero po narodzeniu, co jest dla maluszka wielkim szokiem. Nie otrzymuje już stałej bliskości ze swoją mamą czy nie słyszy już szumu, do którego przyzwyczaił się przez dziewięć miesięcy. Od teraz kontakt ze swoją rodzicielką otrzymuje poprzez tulenie i dotyk. Dlatego musi nauczyć się oraz zaakceptować wiele zmian w swoim życiu i otaczającym go świecie.
Z pomocą dla niemowlaka przychodzi otulacz dla noworodka, który został stworzony właśnie po to, aby przygotować malucha na życie w nowym świecie, przypominając o pobycie w brzuchu mamy. Dotyk materiału imituje opór wód płodowych, a sam otulacz niweluje stres, podnosi poziom bezpieczeństwa i gwarantuje spokojny sen maluszka.
Rola otulacza w niwelowaniu odruchu moro
Odruchem moro nazywamy nagłe wyprostowanie nóżek i rączek dziecka, które w następnej chwili – mocno przyciąga do siebie. Odruch ten może być spowodowany niespodziewanym hałasem lub nagłą zmianą pozycji dziecka. Zmiana oświetlenia także może spowodować wystąpienie odruchu. Więcej o odruchu moro przeczytasz we wpisie: Odruch moro – co warto o nim wiedzieć?
Otulacz dla niemowlaka (inaczej nazywany kokonikiem) niweluje ten odruch prawie zupełnie, co skutkuje tym, że maluch nie wybudza się tak często w ciągu nocy i jest spokojniejszy. Zalecane jest kładzenie dziecka na pleckach, w czasie otulania, a sami pediatrzy wskazują tę pozycję jako najbezpieczniejszą.
Jaki otulacz dla niemowlaka wybrać?
Kokonikbędzie spełniał bardzo ważną rolę w pierwszych dniach, a nawet i miesiącach życia malucha. Dlatego wybierając otulacz powinniśmy kierować się przede wszystkim jego właściwościami. Po pierwsze materiał musi być odpowiednio rozciągliwy. Elastyczny otulacz powinien dobrze przylegać do ciała i nie być zbyt luźny. Ważne jest, aby nie krępował ruchów dziecka, a jedynie je ograniczał. Dzięki temu dziecko wciąż może swobodnie ćwiczyć przekręcanie się na brzuszek. Zbyt ciasne owinięcie może też skutkować dysplazją bioderek i opóźnieniem prawidłowego rozwoju malucha.
Po drugie, sprawdź materiał, z którego wykonany został otulacz. Unikaj sztucznych włókien i postaw na wysokiej jakości czystą bawełnę lub bambus. Obie tkaniny doskonale przepuszczają powietrze i nie przyczyniają się do przegrzania dziecka. Kiedy tylko zauważymy zaczerwienienia lub potówki oznacza to, że zbyt ciasno owijamy niemowlę, a materiał jest za gruby lub złej jakości. Latem, gdy noce są ciepłe, często wystarczy owinięcie dziecka w pieluszkę.
Na co uważać wybierając otulacz dla niemowlaka?
Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego otulacza dla niemowlaka zwróć uwagę, czy nie posiada on żadnych niebezpiecznych elementów, jak np. troczki. Metkę zawsze oderwij przed użyciem. Jeśli wybierzesz otulacz zapinany na zamek – zwróć uwagę czy ma specjalną osłonkę, aby nie złapał skóry dziecka oraz aby nie drapał.
Przy wyborze rozmiaru pamiętaj, aby nie kupować za dużego otulacza, gdyż wówczas nie będzie spełniał swoich funkcji. Co więcej, zbyt luźny kocyk może być zagrożeniem i dziecko może się w nim zaplątać. Wystarczy, że wybierzesz rozmiar, w którym maluch nie ma skrępowanych ruchów, ale jest dokładnie owinięty i może swobodnie oddychać.
Niezależnie od tego, na jaki rodzaj otulacza dla niemowlaka się zdecydujesz, pomoże on w pierwszych miesiącach życia każdego maluszka. Bowiem otulanie w pierwszych dniach, szczególnie podczas snu, jest bardzo ważne. Z reguły odruch moro ustępuje po około 2-3 miesiącach i wtedy otulacz posłuży jako śpiworek czy kocyk do okrywania.
Przeczytaj także: Dlaczego warto wybrać otulacz dla noworodka?