Na czym polega metoda otulania noworodka?
Praktykowane w wielu kulturach otulanie noworodka jest tradycyjną formą owijania dziecka. Zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa i komfortu, uspokaja oraz imituje warunki występujące w brzuchu mamy, gdzie noworodek czuł się bezpiecznie. Wpływa na spokojny sen. Szczególnie warto je praktykować w pierwszych tygodniach życia.
Otulanie noworodka jest znane już od wieków i z roku na roku zyskuje nowych zwolenników, także w naszym kraju. Warto również dodać, że otulanie jest korzystne nie tylko dla niemowląt, ale także dla rodziców, którzy mogą odpoczywać w czasie, gdy dziecko śpi.
Nie da się ukryć, że narodziny dziecka to jedno z najbardziej stresogennych wydarzeń w życiu człowieka, jednocześnie jedno z najpiękniejszych. Związane z opieką nad noworodkiem, nieprzespane noce powodują, że rodzice bardzo często nie mogą znaleźć przyczyn bezsennych nocy malucha, albo znajdują je późno. Okazuje się bowiem, że w wielu sytuacjach, otulacz bardzo pozytywnie wpływa na nocny sen niemowlaka zapewniając mu warunki niezbędne do spokojnego, głębokiego snu. Może się więc zdarzyć, że wystarczy otulacz, aby nasze dziecko przesypiało noce bez najmniejszych problemów.
W swoim bestsellerze „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy”, dr Harvey Karp, amerykański pediatra i wielki zwolennik otulania noworodków wyjaśnia, że chociaż otulacz pomaga imitować warunki znane dziecku z macicy, dając mu poczucie spokoju i komfortu, to wbrew pozorom środowisko, w jakim dziecko znajduje się przez 9 miesięcy nie są zupełnie pozbawione odgłosów z zewnątrz.
Dlatego zaleca on także szumienie, które możemy zapewnić korzystając ze specjalnych zabawek emitujących tak zwany szum lub odtwarzając dostępne w Internecie pliki z odgłosami suszarki czy też odkurzacza.
Na pleckach najbezpieczniej
Dr Bradley Thach z Wydziału Pediatrii na Uniwersytecie Waszyngtońskim dokonał przeglądu kilku badań dotyczących otulanych niemowląt. Doszedł do wniosku, że skoro niemowlęta, które są otulone nie mogą się czołgać w łóżeczku ani mieć bezpośredniego kontaktu z pościelą, są znacznie mniej narażone na przypadkowe uduszenie.
Należy przy tym pamiętać, aby zawsze kłaść swoje otulone dziecko na plecach, aby zmniejszyć ryzyko zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS). Pozycja na plecach jest uważana za najbezpieczniejszą pozycję do spania dla noworodków i niemowląt.
Otulanie niemowlęcia następuje przy użyciu lekkiej tkaniny, becików, bądź otulacza i z odsłoniętą głową, chociaż style otulania różnią się w zależności od kultury danego kraju.
Według amerykańskich pediatrów otulanie ma niezwykle dużo zalet, do których należą: więcej spokojnego snu, mniej pobudek w nocy, złagodzenie nadmiernego płaczu u niemowląt w wieku poniżej dwóch miesięcy.
Korzyści są także zauważalne w zakresie rozwoju nerwowo-mięśniowego u niemowląt o bardzo niskiej masie urodzeniowej, czy też zmniejszenia fizjologicznego i behawioralnego stresu u wcześniaków.
Dlaczego otulacz jest lepszy niż kocyk lub pieluszka tetrowa?
Otulacz eliminuje wszelkie niegodności związane z użytkowaniem tradycyjnego kocyka lub pieluszki tetrowej. Są nimi na przykład możliwość zbyt ciasnego owinięcia dziecka, czy też rozwinięcia się kocyka/pieluszki. Ta druga kwestia nie ułatwia zadania przewijania dziecka, które jest często wybudzane przez tę czynność.
W przypadku otulacza, przewijanie dziecka jest niezwykle proste: należy jedynie rozpiąć dolny suwak. Ponadto, jak wykazali pediatrzy z University of Florida, zbyt ciasne owijanie dziecka kocykiem może spowodować problemy z krążeniem lub przegrzanie, co z kolei wiąże się z problemami zdrowotnymi u malucha. Dedykowany otulacz dopasowany do wagi dziecka rozwiązuje ten problem, dlatego tak ważne jest, aby wybrać go pod kątem indywidualnych potrzeb noworodka.
Zdecydowaną przewagą otulacza wobec kocyka jest fakt iż otulacze dopasowane do kształtu dziecka często zapewniają mu dużo miejsca na nóżki, co jest niezwykle ważne.
Dzięki temu, że dziecko może swobodnie ruszać nóżkami i spać na tzw. żabkę, nie ryzykujemy dysplazji stawów biodrowych, co może mieć miejsce przy zastosowaniu kocyków lub zbyt ściśniętych wokół nóżek niemowlęcia pieluszek tetrowych.
Dodatkowym atutem otulacza jest jego elastyczny materiał. Domieszka elastanu sprawia, że dziecko jest jednocześnie otulone, jak również ma zapewnioną swobodę ruchu, co jest szczególnie istotne jeśli chodzi o dolne partie ciała dziecka. Skład materiałów, z których uszyte są kocyki i pieluszki tetrowe często nie pozwala niemowlęciu na poruszanie nóżkami.
Warto dodać, że zdecydowanie lepszym wyborem będzie zakup otulacza na suwak, niż na rzep. Dlaczego? Rzepy nie są tak ciche, jak suwak. W przypadku zmiany pieluszki mogą wybudzać i rozdrażniać niemowlaka oraz nie zapewniają tak dokładnego zapięcia, jak prosty w obsłudze, zabezpieczony przed przycięciem, cichy suwak.